Polski projekt podwójnie nagrodzony

W konkursie European Inventor Award 2024 w kategorii małych przedsiębiorstw zwyciężyła wrocławska fizyczka Olga Malinkiewicz i opracowana przez nią technologia drukowania cienkich i elastycznych ogniw słonecznych. Otrzymała też nagrodę w głosowaniu publiczności.

Zespół Olgi Malinkiewicz pracuje nad tym, aby energia słoneczna była przystępna cenowo i dostępna dla wszystkich, wykorzystując perowskit jako półprzewodnik w ogniwach słonecznych. Drukowane ogniwa są lekkie jak puch, a właściwości perowskitu pozwalają na generowanie energii zarówno ze światła słonecznego jak i sztucznego, co prowadzi do przełomowej koncepcji recyklingu światła. Fotowoltaika perowskitowa może być stosowana wszędzie tam, gdzie nie można zainstalować tradycyjnych, masywnych i sztywnych ogniw krzemowych.W uznaniu tych działań na rzecz zrównoważonej przyszłości polski projekt został wybrany przez niezależne jury spośród ponad 550 kandydatów do tegorocznej edycji konkursu. Konkurs jest organizowany od 2006 roku przez Europejski Urząd Patentowy w kategoriach: Przemysł, Badania, Małe i Średnie Przedsiębiorstwa, Patenty spoza UE, Dorobek Życia, Młodzi Wynalazcy. Oprócz tego przyznawana jest tzw. Popular Prize dla projektu wybranego w głosowaniu publicznym.

Olga Malinkiewicz jest współzałożycielką wrocławskiej firmy Saule Technologies. Za wynalazek perowskitowych ogniw fotowoltaicznych metodą druku na cienkich i elastycznych foliach otrzymała nagrodę Photonics21 Student Innovation Award w 2014. Polska wynalazczyni jest jedną z trzech finalistów European Inventor Award 2024 w kategorii Małe i Średnie Przedsiębiorstwa. Pozostali finaliści to Francuzi Bruno Mottet i Lydéric Bocquet za technologię wytwarzania energii osmotycznej z wykorzystaniem materiałów nanostrukturalnych oraz Finowie Sirpa Jalkanen i Markku Jalkanen za pracę nad ukierunkowaną immunoterapią w leczeniu raka.

 

3 miesiące temu