XI Wrocławski Marsz na Orientację (2013)

XI WMMnO odbył się 5 X 2013 w Białym Kościele koło Strzelina. Bazą zawodów będzie Ośrodek Wypoczynku Świątecznego OSiR Strzelin nad zalewem w Białym Kościele.

Tu jest film z zawodów (TV Strzelin).

 

galerie zdjęć:

legenda:

O białym kościele i złotym leszczu. Pewnego dnia, jeszcze przed świtem wędkarz Jeremiasz wybrał się nad zalew w Białym Kościele zasilany wespół w zespół leniwymi wodami Oławy i Pogródki. Wybrał się jak prawie co dnia na ryby (lub jak kto woli - na moczenie kija). Kiedy dotarł nad stawy, nisko nad wodą unosiły się poranne, gęste mgły. Jeremiasz zarzucił wędkę, otulił się kocem, zasiadł na polowym stołeczku, wyjął piersiówkę i oddał się swojemu ulubionemu zajęciu - medytowaniu o naturze liczb urojonych. Sam nie wiedział, jak długo to trwało, gdy nagle z odrętwienia wyrwało go mocne szarpnięcie żyłki. Po chwili zmagań z wędką z wody wyłonił się szary, nieokreślony, ale dynamicznie zmienny kształt. W tym momencie znad strzelińskich wzgórz wzeszło słońce, a w jego pierwszych promieniach bezkształtna masa błysnęła feerią barw i okazała się być przepięknej urody i gabarytów... złotym leszczem. Jeremiasz przez kilka chwil w osłupieniu adorował swoje trofeum, a kiedy wreszcie ruszył w kierunku podbieraka, złoty leszcz rzekł do niego ludzkim, donośnym głosem: Dobry człowieku, daruj mi wolność i pozwól wrócić w otchłań stawu do mojej żony i dziatek, a w zamian spełnię Twoje trzy życzenia. Jeremiasz nie zastanawiał się długo i rzekł: Złoty leszczu, pięknej urody i gabarytów, wiele razy zdarzało mi się, że po długim dniu medytacji nad naturą liczb urojonych (przy nieskromnym udziale mojej piersiówki) traciłem orientację, wszystkie drzewa wydawały mi się podobne, a wszystkie ścieżki równie znajome. Chciałbym mieć wyraźny punkt orientacyjny, żeby łatwiej wracać do domu, do mojej żony i dziatek. A gdzie mieszkasz, dobry człowieku? W domu tuż obok kościoła. - odparł Jeremiasz. Wtedy znienacka słońce przesłoniły chmury, zadął ostry wiatr, a powietrze przeszył grzmot i błysk. Kiedy wszystko ucichło i przejaśniało, oczom zdumionego wędkarza ukazało się świeżo wypiętrzone wzgórze, a na nim wyraźnie widoczna ze wszystkich zakamarków nad stawem biała wieża kościoła. Jeremiasz przetarł oczy ze zdumienia. Wędka stała przed nim ze spławikiem spokojnie unoszącym się na wodzie, nie było śladu złotego leszcza, ale kościół trwał na przedziwnym cudem wypiętrzonym wzgórzu. Jeremiasz wiedział, że już nigdy nie zgubi drogi do domu. 

Jeremiasz już dawno wyprowadził się z Białego Kościoła, ale złoty leszcz ma jeszcze do spelnienia dwa obiecane mu życzenia. Nie zwlekaj i gromkim głosem wykrzycz swoje życzenie wprost w cieemną toń stawu. Jeśli zostanie ono przez złotego leszcza usyszane, spełni się. Nie strać tej szansy, mądrze ją wykorzystaj i wypatruj złotego leszcza.  

dojazd

Dojazd z Wrocławia i z powrotem będzie zorganizowany pociągiem z Dworca Głównego. Biały Kościół to następny przystanek za Strzelinem.

 • odjazd z Wrocławia godz. 8:01 (pociąg do Lichkova z doczepionymi wagonami specjalnymi)
 • przyjazd do Białego Kościoła godz. 8:43
 • odjazd z Białego Kościała godz. 15:29 (pociąg z Międzylesia z doczepionymi wagonami specjalnymi)
 • przyjazd do Wrocławia godz. 16:14.

Opłata za przejazd pociągiem wynosi 12 zł w obie strony (uczniowie, studenci, nauczyciele szkół publicznych) lub 18 zł dla osób nie korzystających ze zniżek. Jeśli szkoła jedzie w pełnym składzie (3 patrole uczniowskie) - przejazd nauczyciela odbywa się za darmo. Uczniowie muszą posiadać ważne legitymacje szkolne, a nauczyciel legitymację nauczycielską, chyba ze jedzie bezpłatnie. Opłatę należy wnieść do czwartku 3 X do godz. 14:00 na konto:

Fundacja Matematyków Wrocławskich
pl. Grunwaldzki 2/4, 50-384 Wrocław
07 1020 5242 0000 2802 0181 6271
PKO BP IV/o Wrocław
w treści: Biały Kościół, nazwa szkoły, liczba biletów ulgowych + normalnych + liczba nauczycieli jadących bezpłatnie, np. SP 12 Wrocław, 18 + 2 + 2N (tzn. zgłoszono do przejazdu 22 osoby, w tym 18 uczniow - bilety ulgowe, 2 rodziców - bilety normalne i 2 nauczycieli - bilety bezpłatne).

Poniżej zamieszczamy mapę dojścia z dworca PKP w Białym Kościele na teren zawodów. Przejście zajmuje ok. 15-20 minut. Trasa będzie oznakowana kolorową bibułą.

Patrole dojeżdzające własnym transportem mają do dyspozycji dwa parkingi oznaczone na poniższej mapce numerami 1 (busy i autokary) i 2 (samochody osobowe). Parking nr 3 przeznaczony jest WYŁĄCZNIE dla organizatorów zawodów. Z parkingu nr 1 można najkrócej dojść na terem ośrodka ścieżką na wale nad brzegiem zalewu.

Szkoły z południa Wrocławia (zwłaszcza ponadgimnazjalne) zachęcamy do dojazdu na miejsce zawodów rowerami. Jest to ok. 40 km. Rowery można je wprowadzić na teren ośrodka.

(mapa pochodzi ze strony www.bialykosciol.pl)

harmonogram dnia

 • 8:45 - otworzenie sekretariatu zawodów
 • 9:45 - uroczyste otwarcie zawodów
 • 10:00 - pierwsza minuta startowa
 • 14:00 - zakończenie konkurencji sportowych i rozdanie nagród
 • 14:30 - zakończenie zawodów i rozdanie nagród
 • 15:00 - wymarsza na dworzec patroli odjeżdząjących pociągiem

imprezy towarzyszące

Podczas zawodów przewidziano:

 • kiermasz książek i łamigłówek,
 • kiermasz wypieków domowych,
 • sklepik z napojami i słodyczami,
 • grill z możliwością zakupu kiełbasek,
 • zupa pomidorowa dla wszystkich zawodników po powrocie z trasy (bezpłatna)
 • ognisko,
 • zawody sportowe,
 • turniej łamigłówek,
 • pokazy OSP z Nowolesia, przejażdżki motorówką po zalewie,
 • występy kabaretowe: kabaret Rosa w składzie: Angelika Porada, Sara Szulc, Roksana Skrzydłowska, Aleksandra Jakubowska (CKZiU Strzelin, absolwentki SP Biały Kościół)
 • recitale piosenkarskie - zespół Picollo w składzie: Aleksander Pieczonka, Michał Bochenek (LO Strzelin) oraz Joanna Kołodziejczk (CKUiZ Strzelin, absolwentka SP Biały Kościół), Weronika Tomczyk (CKUiZ Strzelin), Wiktora Plisikiewicz (SP Biały Kościół), Milena Nowak (Gim. 1 Strzelin, absolwentka SP Biały Kościół, Michał Nowak (SP Biały Kościół)
 • koncert heavy metalowy - zespół PEDKEST w składzie: Filip Suwała (CKZiU w Strzelinie), Paweł Kochman (LO Strzelin), Jakub Szeredi (LO Strzelin)

kategorie wiekowe

W konkursie startują trzyosobowe patrole w pięciu kategoriach:

 • szkoły podstawowe,
 • gimnazja,
 • szkoły ponadgimnazjalne,
 • studenci,
 • nauczyciele i rodzice.

Jest to impreza dla szkół, więc nie przyjmujemy zgłoszeń indywidualnych. Każda szkoła może wystawić maksymalnie 3 trzyosobowe patrole uczniowskie i 1 patrol złożony z nauczycieli i/lub rodziców, w tym także rodzin z małymi dziećmi. Szkoła nie może wystawić tylko patrolu nauczycielskiego (nie zgłaszając patroli uczniowskich).

W przypadku gdy liczba zgłoszeń przekroczy 1000 zawodników (limit stosowalności przepisów dla imprez masowych), nie wszystkie zgłoszone szkoły będą przyjęte do Marszu. Wtedy o kolejności przyjęć w danej kategorii zdecyduje liczba punktów rankingowych podana w formularzu zgłoszeniowym. Dokładny opis tej punktacji jest tutaj. Poza systemem kwalifikowane będą szkoły będące byłymi, aktualnymi lub przyszłymi organizatorami MMnO. Po zamknięciu zgłoszeń ogłoszona zostanie lista startowa patroli uczestniczących w Marszu.

nagrody

Najlepsze patrole z każdej kategorii otrzymują dyplomy, puchary i nagrody rzeczowe. Zwycięskie patrole zdobywają dla swoich szkół możliwość wystawienia reprezentacji złożonej z trzech patroli na zawody XXVI Marszu na Orientację "Orientuj się i Licz" w Łodzi", które odbędą się 19 X 2013. 

honorowy patronat

Dziekan Wydziału Matematyki i Informatyki UWr
prof. dr hab. Piotr Biler

Dyrektor Instytutu Matematycznego UWr
prof. dr hab. Ludomir Newelski

Wydział Edukacji Urzędu Miejskiego Wrocławia

patronat medialny

Wrocławski Portal Matematyczny
Serwis miejscowości Biały Kościół

sponsorzy