Regulamin polskiej edycji konkursu
skrót regulaminu
UCZESTNICY
- W konkursie startują całe klasy: w kategorii JUNIOR wszystkie ze szkół podstawowych, ale klasy VI klasyfikowane są osobno, a w kategorii SENIOR - klasy III gimnazjów i I szkół ponadgimnazjalnych (klasyfikowane osobno). Wyjątkowo dopuszcza się udział klas matematycznych II gimnazjalnych.
- Dopuszcza się łączenie kilku małych klas, jeśli suma ich uczniów nie przekracza 30. Nie można łączyć w drużynę wybranych uczniów z różnych klas.
ZADANIA
- W kategorii JUNIOR do rozwiązania jest 8 lub 9 zadań, a w kategorii SENIOR 10 lub 13 zadań, w zależności od kategorii wiekowej.
- Każde zadanie rozwiązywane jest na osobnym arkuszu formatu A4. Przy ocenie uwzględniane są także rozwiązania częściowe oraz strona graficzna pracy.
- Pierwsze zadanie podane jest w językach obcych (angielskim, niemieckim, hiszpańskim, włoskim i francuskim). Należy przetłumaczyć treść zadania na język polski i zapisać rozwiązanie tego zadania w jednym z podanych języków obcych. Rozwiązanie to musi zawierać minimum 30 wyrazów (łącznie z komentarzem i odpowiedzią). W wersji JUNIOR nie ma limitu użytych słów.
PRZEBIEG
- Czas na rozwiązanie zadań to 90 minut w kategorii SENIOR i 50 min w kategorii JUNIOR.
- Podczas konkursu zawodnicy mogą korzystać ze słowników (ale tylko papierowych), tablic, kalkulatorów, przyborów geometrycznych, nożyczek, kleju, kolorowego papieru, kredek, flamastrów itp. Nie wolno korzystać z telefonów komórkowych, elektronicznych translatorów i komputerów.
- W trakcie konkursu opiekę nad klasami sprawują nauczyciele nieuczący matematyki ani języków obcych.
- Szkolny koordynator konkursu jest odpowiedzialny za poinstruowanie nauczycieli i uczniów (za pośrednictwem ich nauczycieli matematyki) o zasadach konlursu.
- Etap treningowy rozgrywany jest w dowolnym terminie w zadanym w terminarzu okresie. Jest oceniany wewnątrz szkoly wg otrzymanego klucza przez szkolnego koordynatora konkursu, a następnie omawiany z uczniami przez nauczyciela matemaytyki uczącego daną klasę.
FINAŁ
- Etap finałowy odbywa się w tym samym terminie na całym świecie.
- Kartki z rozwiązaniami nie mogą być ostempolowane ani podpisane. Rozwiązania zadań danej klasy nauczyciel pilnujący niezwłocznie wkłada do koperty ostemplowanej pieczecią szkoły i opisanej nazwą klasy. Koperty klas, których nie da się zidentyfikować, nie są sprawdzane.
- Koperty wszystkich klas ze szkoły należy włożyć do koperty zbiorczej i wysłać pocztą lub kurierem albo dostarczyć osobiście do siedziby regionalnego komitetu organizacyjnego w dniu konkursu.
- Prace sprawdza jury powołane przez Przewodniczacego Komitetu Regionalnego. Każde zadanie sprawdza inny juror, a wszystkie zadania o tym samym numerze są sprawdzane jednolicie przez tę samą osobę.
- Prace nieczytelne nie są sprawdzane.
WYNIKI
- Wyniki konkursu publikowane są na stronach internetowych Komitetu Regionalnego i Komitetu Krajowego oraz wysyłane e-mailem do szkolnych koordynatorów konkursu.
- Prace są omawiane na seminarium dla koordynatorów szkolnych i mogą być pobrane do szkoły w celu omówienia ich z uczniami.
NAGRODY
- Najlepsze klasy w każdej kategorii w każdym regionie otrzymują dyplomy i nagrody rzeczowe.
- W regionie dolnośląsko-opolskim nagrody są wręczne podczas finałów Dolnośląskich Meczów Matematycznych w danej kategorii wiekowej.
- Najlepsze trzy lub cztery klasy (po jednej z każdego typu szkoły i uznaniowo najlepsza z klas młodszych SP) uczestniczą w maju lub w czerwcu w matematycznym pikniku i rejsie statkiem po Odrze połączonym z wykładami z cyklu "Matematyka na fali" lub w innej wycieczce matematycznej. Wyczieczki te dofinansowuje gmina, z której pochodzą zwycieskie klasy. W przypadku braku takiego dofinansowania klasa otrzyma nagrody rzeczowe.
pełny regulamin
Poniżej znajduje się pełny regulamin do pobrania w pliku .pdf.