WSM 2013/2014

Odczyty z cyklu Wrocławskich Spotkań Matematycznych odbywają się raz w miesiącu w soboty o godzinie 10:15 w sali HS Instytutu Matematycznego UWr, pl. Grunwaldzki 2/4 (dojazd z dworców PKP i PKS autobusami 145 i 146 w stronę Sępolna i Biskupina, do przystanku "Most Grunwaldzki").

harmonogram i tematy spotkań w semestrze zimowym

 • 23 IX 2013 (wyjątkowo poniedziałek godz. 14:00)
  Andrzej DĄBROWSKI (IM UWr) - Kłamstwo statystyczne - prawdy i mity - miniwykład oraz dyskusja z udziałem przedstawicieli różnych dyscyplin naukowych
 • 26 X 2013
  Anna WYSOCZAŃSKA-KULA (IM UJ / IM UWr) - Między przypadkiem a matematyką - zastosowanie rachunku prawdopodobieństwa w grach planszowych
  Po wykładzie odbędą sie warsztaty growe. Obowiązują zapisy mejlowe na adres mikolaj@math.uni.wroc.pl
 • 23 XI 2013
  Zbigniew JUREK (IM UWr) - Czy warto rzucać monetą?
 • 21 XII 2013 
  Krystian BEKAŁA (IM UWr) - Wielociągi
  Po wykładzie odbędzie się konkur KoMa dla LO
 • 11 I 2014  FAME (Festival of Art, Mathematics & Education)
  Kristóf FENYVESI (Jyväskylä University Finlandia, Community Events Director na konferencji Bridges), György DARVAS (Symmetry Association Budapeszt, Przewodniczący konferencji Symmetry Festival), Slavik JABLAN (Serbian Mathematical Institute Belgrad) - Symetria, matematyka wizualna i mosty między matematyką i sztuką. Po wykładzie odbędą się warsztaty z matematyki wizualnej dla uczniów wszystkich typów szkół oraz emisja filmu "Chaos" Josego Leya. Na warsztaty obowiązują zapisy mejlowe dla grup na adres mikolaj@math.uni.wroc.pl.
 • 10 II 2014 FAME (wyjątkowo poniedziałek godz. 18-20)
  Piotr PAWLIKOWSKI (I LO Kluczbork) - Wielościany jednorodne. Wielościany wokół nas

harmonogram i tematy spotkań w semestrze letnim

 • 15 III 2014 (dla szkół podstawowych, wyjątkowo o godzinie 11:30)
  KAROLINA DZIMIRA (Instytut Filologii Polskiej UWr) - Język i liczby. Prezentacja jest dostępna w pliku .pdf na dole strony. Po wykładzie odbędzie się ogłoszenie wyników konkursu lingwistyki Matematycznej Wieża Babel
 • 29 III 2014 (dla szkół ponadpodstawowych, wyjątkowo o godzinie 14:30)
  prof. ADAM PAWŁOWSKI (Instytut Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa UWr) - Matematyzacja języka: metody, cele, granice.
  Po wykładzie odbędzie się ogłoszenie wyników finału Olimpiady Lingwistyki Matematycznej
 • 5 IV i 7 IV 2014 FAME (dla szkół podstawowych, godz. 10:15, wyjątkowo w Muzeum Etnograficznym ul. Traugutta 111/113, sala barokowa - ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują zapisy mejlowe pod adresem mikolaj@math.uni.wroc.pl).
  MAŁGORZATA MIKOŁAJCZYK (IM UWr) - Symetria szlaczków wielkanocnej pisanki.
  DOROTA JASNOWSKA (Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu) - Pisanka - subtelna sztuka zdobienia. Po zajęciach uczestnicy zwiedzą Muzeum Etnograficzne. Wstęp wolny. Materiały: program Kali - online, program Kali - do pobrania 
 • 12 IV 2014 (dla szkół ponadpodstawowych)
  prof. ROMAN DUDA (IM UWr), prof. MACIEJ SYSŁO (II UWr) - Dzień Napierowski. 400 rocznica wynalezienia logarytmów. Po wykładzie odbędą się imprezy Dnia Otwartego Kampusu Grunwaldzkiego.
 • 17 V 2014 (dla szkół podstawowych) wyjątkowo sala EM
  KRZYSZTOF OMILJANOWSKI (IM UWr) - Duże liczby. Po wykładzie odbędzie się rozgrywka finałowa DMM w kategorii SP i wręczenie nagród z "Matematyki bez granic".
 • 24 V 2014 (dla szkół ponadpodstawowych)
  TOMASZ ELSNER (IM UWr) - Ziemia płaska nie jest - co z tego wynika?
  Po wykładzie odbędzie się rozgrywka finałowa DMM w kategorii GM i wręczenie nagród z "Matematyki bez granic".
 • 31 V 2014 (dla szkół ponadpodstawowych)
  prof. JAN DYMARA (IM UWr) - Arytmetyka zespolona, czyli jak rozłożyć liczbę 5 na czynniki pierwsze. Po wykładzie odbędzie się rozgrywka finałowa DMM w kategorii LO i wręczenie nagród z "Matematyki bez granic".
 • 7 VI 2014 (dla szkół ponadpodstawowych)
  LESZEK WINNICZUK (Zamość) - Inwersja. Po wykładzie odbędzie się ogłoszenie wyników XII Mistrzostw Wrocławia w Geometrii Elementarnej
 • 10 VI 2014 (dla szkół podstawowych)
  wyjątkowo wtorek, godz. 15:00-16:30
  sensej KENICHI ISHIDO (Szkoła Sorobanu, Chiba, Japonia) - Rachowanie na sorobanie. Na zajęcia uczniowie mogą przyjść z nauczycielem lub rodzicem.

materiały z zajęć

ZałącznikWielkość
PDF icon kalendarz.pdf3.92 MB
PDF icon pisanki.pdf2.35 MB