Milicz, sekretariat zawodów – Szkoła Podstawowa nr 2, ul. Kopernika 18, czynny od godz. 8.30, dojście z dworca PKP około 30 minut, z dworca PKS – około 10 minut
10:00
Piesze, turystyczne, trzyosobowe, scorelauf, czyli „biegaj i licz”. Scorelauf oznacza, że obowiązuje zasada dowolnej kolejności potwierdzania punktów kontrolnych (PK). Każdy PK ma przypisaną wartość liczbową, która jest jednocześnie liczbą punktów, które zespół otrzymuje za jego potwierdzenie. Potwierdzenie można otrzymać po dotarciu na PK wszystkich członków drużyny. Wartość PK jest podana na mapie obok okręgu oznaczającego dany PK i jest to również kod tego punktu w terenie umieszczony na stojaku. Im dalej od startu i mety PK jest położony i im trudniejsza jest jego lokalizacja, tym większą posiada on wartość punktową (np. PK oddalony 300 m od startu, usytuowany na skrzyżowaniu ścieżek posiada kod 35 i jest to równocześnie jego wartość, zaś PK oddalony o 2 km, usytuowany z dala od drogi w małym obniżeniu posiada kod 80 i to jest również jego wartość).
"Milicz- Park Wolności" – wielobarwna, wg symboli IOF (międzynarodowych znaków stosowanych na mapach do biegu na orientację), wersja ISSOM do biegu sprinterskiego, skala 1:5000, warstwice ciągłe co 2,5 m, aktualizacja 2005 oraz wybiórczo 2009. Mapa jest wydrukowana na papierze wodoodpornym.
Teren płaski, miejscami o utrudnionej przebieżności, podzielony sztucznymi stawami i kanałami. Teren od północy ogranicza rzeka Barycz, od południa droga wojewódzka w kierunku na Żmigród, a od wschodu szosa w kierunku Krotoszyna. W kierunku zachodnim teren zwęża się niemalże do zetknięcia się rzeki z drogą wojewódzką. Na terenie zawodów znajduje się wiele zabytkowych drzew – pomników przyrody, a także pałac z XVIII w. Część wschodnia parku jest dobrze utrzymana, zaś zachodnią stanowi las o zmiennej przebieżności. Na terenie zawodów znajdują się obszary niedostępne dla uczestników. Są to m.in. tereny prywatne zaznaczone kolorem oliwkowym oraz ruiny zamku, na które obowiązuje bezwzględny zakaz wstępu (pod groźbą dyskwalifikacji patrolu) ze względu na możliwość zawalenia się. W trakcie zawodów obowiązuje również bezwzględny zakaz poruszania się po szosie. Dojście z bazy na start i z mety do bazy będzie oznaczone bibułą i poprowadzone po bezpiecznej trasie. Przekraczanie drogi wojewódzkiej podczas dojścia na zwody i powrotu dopuszczalne jest tylko na oznakowanym przejściu dla pieszych (pod groźbą dyskwalifikacji). Cały odcinek drogi przylegający do terenu zawodów w godzinach 10-14 patrolowany będzie przez policję.
W zależności od kategorii, mierzone w linii powietrznej wg optymalnego wariantu pokonania trasy, wraz z punktami X i Y:
W tym czasie trzeba powrócić na metę, rozwiązać zadania i wpisać odpowiedzi na kartę startową. Kolejne 10 min kosztuje (-1) pkt za każdą rozpoczętą minutę, później każda rozpoczęta minuta kosztuje (-10) pkt. Uzyskanie czasu powyżej 100 minut jest równoznaczne z dyskwalifikacją patrolu. Czas liczony jest z dokładnością do jednej minuty.
Oznaczony na mapie trójkątem, usytuowany jest na skraju lasu za szosą, 300 metrów od szkoły (obowiązkowa trasa dojścia oznakowana bibułą). Zegar na starcie pokazuje minutę wejścia do pierwszego boksu startowego i wyprzedza czas właściwy o 2 minuty. Patrol, który nie zjawi się na starcie w wyznaczonym czasie, zostaje zdyskwalifikowany. Na starcie patrol otrzyma mapę z zaznaczonymi PK i zadania do rozwiązania. Przebywanie patrolu na terenie zawodów przed swoją minutą startową lub po zakończeniu marszu skutkuje dyskwalifikacją.
Oznaczona na mapie podwójnym okręgiem, usytuowana jest w południowo-wschodniej części parku, 400m od szkoły (obowiązkowa trasa powrotu do bazy zawodów oznakowana bibułą). Czas pokonania trasy liczony jest dla ostatniego członka zespołu przekraczającego linię mety. Na mecie należy oddać kartę startową. Patrol, który wyruszył ze startu, musi bezwzględnie zgłosić się na mecie i zwrócić kartę, nawet jeśli rezygnuje z udziału w zawodach, został zdyskwalifikowany lub zgubił kartę startową - zgłasza ten fakt na mecie. To bardzo ważne, żebyśmy wiedzieli, czy nikt nie zgubił się i nie pozostał w lesie. Po zakończeniu marszu należy wrócić na teren szkoły.
W przypadku jednakowej liczby punktów o kolejności decyduje czas pokonania trasy. Jeśli czas też jest jednakowy, o kolejności decyduje lepszy bilans zadań terenowych i matematycznych. Interpretacja terminu "lepszy bilans" należy do jury.
Na mapie oznaczone okręgiem o średnicy ok. 7 mm. Środek okręgu jest właściwym miejscem usytuowania PK w terenie. Punkt kontrolny zawsze znajduje się na konkretnym elemencie terenowym oznaczonym na mapie i dodatkowo opisanym słownie na karcie z zadaniami. W terenie PK to aluminiowy stojak z numerem i perforatorem, wyposażony w trójścienny biało-pomarańczowy lampion o wymiarach 30 cm × 30 cm. Oznaczenia PK na karcie startowej dokonuje się przez perforację karty w odpowiedniej rubryce. W przypadku stwierdzenia błędnego potwierdzenia PK istnieje możliwość potwierdzenia właściwego PK w kratce rezerwowej (oznaczonej na karcie startowej literą R, należy ją wtedy opisać numerem właściwego PK i przekreslić niewłaściwą perforację), pod warunkiem że patrol nie przekroczył linii mety. Nie wolno dokonywać dwukrotnego potwierdzenia na karcie w tym samym polu. Potwierdzenie takie zostanie unieważnione.
Wyniki wywieszane będą na bieżąco w bazie zawodów. Oficjalne zakończenie Marszu przewidziane jest na godz. 14.15 na boisku szkolnym. O 14:30 wszystkie punkty kontrolne zostaną usunięte, kontynuowanie biegu nie będzie więc miało sensu. Należy bezzwłocznie udać się wtedy na metę.
Jeśli patrol zgubi się, nie należy panikować. Trzeba kierować się stale na południe do szosy, a dalej ścieżką wzdłuż szosy na wschód, aż dojdzie się do mety. W razie jakiegokolwiek wypadku należy zgłosić się do najbliższego PK, skąd wezwana zostanie pomoc.
Zwycięski patrol z każdej kategorii uczniowskiej zdobywa dla swojej szkoły prawo do wystawienia 3 patroli na turystyczny marsz na orientację „Orientuj się i licz” w Łodzi 10 października. W razie rezygnacji z wyjazdu nagroda przechodzi na patrole z kolejnych miejsc w danej kategorii. Organizatorzy pokrywają koszty przejazdu i wpisowego. Po zawodach zaplanowano zwiedzanie Centrum Nauki „Eksperymentarium” i Manufaktury. Będzie też czas na zjedzenie ciepłego posiłku. Wyjazd na zawody nastąpi o godzinie 6.00 z parkingu przed Instytutem Matematycznym UWr przy ul. Polaka.