Komunikat techniczny VIII WMMnO

miejsce

Gimnazjum Gminne w Sobótce, ul. Świdnicka 20 a
dojście ze stacji PKP - 5 minut, z przystanku PKS - 2 minuty

godzina startu

10:00, sekratariat zawodów czynny od 8:30

rodzaj zawodów

Piesze, turystyczne, trzyosobowe, scorelauf, czyli 'biegaj i licz'. Scorelauf  [czytaj: skorlauf] oznacza, że obowiązuje zasada dowolnej kolejności potwierdzania punktów kontrolnych (PK). Każdy PK ma przypisaną wartość liczbową, która jest jednocześnie liczbą punktów, które zespół otrzymuje za jego potwierdzenie. Potwierdzenie można otrzymać po dotarciu na PK wszystkich członków drużyny. Wartość PK jest podana na mapie obok okręgu oznaczającego dany PK i jest to również kod tego punktu w terenie umieszczony na stojaku. Im dalej od startu i mety PK jest położony i im trudniejsza jest jego lokalizacja, tym większą posiada wartość punktową (np. PK oddalony 300 m od startu, usytuowany na skrzyżowaniu ścieżek posiada kod 35 i jest to równocześnie jego wartość, zaś PK oddalony o 2 km od startu, usytuowany zdala od drogi w małym obniżeniu posiada kod 80 i to jest również jego wartość).

mapa

Sobótka – Schronisko Pod Wieżycą. Wielobarwna wg symboli IOF (międzynarodowych znaków stosowanych na mapach do biegu na orientację), skala 1:7500, warstwice ciągłe co 5 m, autorzy: P. Cych i K. Mayasov, aktualizacja: 1996 oraz wybiórczo 2010 (głównie w okolicach PK).

charakterystyka terenu

Trudny zarówno w aspekcie technicznym jak i kondycyjnym, górzysty, miejscami o znacznie utrudnionej widoczności. Na terenie zawodów występują zarówno łąki i tereny półotwarte, jak również las o zmiennej przebieżności. Miejscami występują znaczne przewyższenia oraz obszary kamieniste. Występują tu rozmaite rodzaje form ukształtowania terenu (muldy, doły, obniżenia, suche rowy, rynny itp.) Zaleca się zawodnikom założenie obuwia z dobrym bieżnikiem, bowiem podłoże może być śliskie i w związku z tym niebezpieczne.

długości tras

W zależności od kategorii, mierzone w linii powietrznej wg optymalnego wariantu pokonania trasy wraz z punktami X i Y:

  • szkoły podstawowe: 3900 m, 14 PK, 180 m przewyższenia
  • gimnazja: 5000 m, 15 PK, 225 m przewyższenia
  • licea i studenci: 5000 m, 16 PK, 250 m przewyższenia
  • nauczyciele i rodzice z dziećmi: 4300 m, 15 PK, 180 m przewyższenia

limit czasu

Dla wszystkich kategorii wynosi 90 minut. W tym czasie trzeba powrócić na metę, rozwiązać zadania i wpisać odpowiedzi na kartę startową. Przekroczenie limitu czasu powoduje:

  • przez 10 min przyznanie (-1) punktu za każdą rozpoczętą minutę,
  • później przyznanie (-10) punktów za każdą rozpoczęta minutę aż do CXX.,
  • czas powyżej 120 minut oznacza dyskwalifikację patrolu.

Czas podczas zawodów mierzony jest od godz. 10:00 (I minuta startowa) z dokładnością do minut.

start

Oznaczony jest na mapie trójkątem, w terenie położony jest w pobliżu cmentarza, 450 m od bazy zawodów (dojście oznakowane bibułą). Należy zachować szczególną ostrożność przy przekraczaniu jezdni. Zegar klapkowy na starcie pokazuje minutę wejścia do pierwszego boksu startowego i wyprzedza czas właściwy o 2 minuty. Patrol, który nie zjawi się na starcie w wyznaczonym czasie, zostaje zdyskwalifikowany. W chwili startu patrol otrzymuje mapę z zaznaczonymi PK i zadania do rozwiązania.

meta

Oznaczona jest na mapie podwójnym okręgiem, w terenie położona jest w parku przy drodze obok szkoły (100 m od bazy zawodów). Dojście z mety do szkoły odbywa się przez szosę. Należy zachować ostrożność. Czas pokonania trasy liczony jest dla ostatniego członka zespołu przekraczającego linię mety. Na mecie należy oddać kartę startową. Patrol, który wyruszył ze startu, musi bezwzględnie zgłosić się na mecie i zwrócić kartę, nawet jeśli rezygnuje z udziału w klasyfikacji. na metę musi się tez zgłosić patrol, który po starcie zgubił kartę startową i musi przerwać bieg. To bardzo ważne, żebyśmy wiedzieli, czy nikt nie zgubił się i nie pozostał w lesie. Po zakończeniu marszu należy wrócić na teren szkoły.

punktacja

Patrol zdobywa:

  • n  punktów za odnalezienie w terenie punktu kontrolnego o numerze n zaznaczonego na mapie i właściwe oznaczenie go na karcie startowej,
  • 100 punktów za odnalezienie w terenie (na podstawie rebussów i zadań konstrukcyjnych) każdego z punktów X i Y niezaznaczonych na mapie i właściwe oznaczenie ich na karcie startowej,
  • 50 punktów za rozwiązanie każdego zadania i wpisanie wyniku do karty startowej,
  • -n punktów za przekroczenie limitu czasu o n minut, gdzie n<11,
    [-10 - (n-10)·10] punktów za przekroczenie limitu czasu o n minut, gdzie 10<n<31.

W przypadku jednakowej liczby punktów o kolejności decyduje czas pokonania trasy. Jeśli czas też jest jednakowy, o kolejności decyduje lepszy bilans zadań terenowych i matematycznych. Interpretacja terminu "lepszy bilans" należy do jury. Patrol, który zgubi kartę startową, zostaje zdyskwalifikowany.

punkty kontrolne

Na mapie PK oznaczone są okręgami o średnicy ok. 7 mm. Środek okręgu jest właściwym miejscem usytuowania PK w terenie. Punkt kontrolny zawsze znajduje się na konkretnym elemencie terenowym oznaczonym na mapie i dodatkowo opisanym słownie na karcie z zadaniami. W terenie PK to aluminiowy stojak z numerem i perforatorem, dodatkowo wyposażony w trójścienny biało-pomarańczowy lampion o wymiarach 30 cm × 30 cm. Oznaczenia PK na karcie startowej dokonuje się przez perforację tej karty w odpowiedniej rubryce. W przypadku stwierdzenia błędnego potwierdzenia PK istnieje możliwość potwierdzenia właściwego PK w kratce rezerwowej (oznaczonej na karcie startowej literą R). Nalezy podpisać to pole właściwym numerem PK i przekreślić błędną perforację. Nie wolno dokonywać dwukrotnego potwierdzenia na karcie w tym samym polu. Potwierdzenie takie zostanie uznane za nieważne.

zakończenie zawodów

Wyniki wywieszane są na bieżąco w centrum zawodów. Oficjalne zakończenie Marszu przewidziane jest ok. godz. 14:30-15:00 na boisku szkolnym. O godz. 14.15 punkty kontrolne zostaną usunięte, kontynuowanie marszu nie będzie więc miało sensu. Należy bezzwłocznie udać się wtedy na metę i zwrócić kartę startową.

uwagi

  • Wszystkich uczestników obowiązuje bezwzględny zakaz wchodzenia na teren zawodów przed czasem swojego startu, a także po dotarciu na metę pod groźbą dyskwalifikacji.
  • Uczestnicy zawodów od chwili rejestracji w sekretariacie do oficjalnego zakończenia zawodów muszą nosić przypięte z przodu numery startowe.
  • Nie wolno używać żadnych środków lokomocji ułatwiających pokonywanie trasy ani też środków łączności oraz odbiorników satelitarnych. Komórki należy zostawić u nauczyciela lub w plecaku w szatni zawodów. Patrol zauważony w lesie z telefonem komórkowym lub GPS-em zostanie zdyskwalifikowany.
  • Dopuszczalne (ale niekonieczne) jest używanie kalkulatora (z wyjątkiem kalkulatora w telefonie komórkowym, które jest niedopuszczalne), linijki, ekierki i cyrkla. Obowiązkowo patrol musi być wyposażony w busolę i długopis, w przeciwnym razie nie będzie dopuszczony do zawodów.
  • Chcemy zostawić las w takim stanie, w jakim go zastaliśmy. Patrol może być zdyskwalifikowany za śmiecenie i niszczenie przyrody.
  • Zawody odbędą się bez względu na pogodę.

wypadki

W bazie zawodów dyżuruje pielęgniarka. w razie dolegliwości zdrowotnych należy udać się do oznakowanego punktu sanitarnego lub zgłosić do sekretariatu zawodów i poprosić o pomoc.

Jeśli drużyna zgubi się na terenie zawodów, nie należy panikować. Trzeba kierować się stale na północ do szosy, a dalej wzdłuż szosy na wschód w stronę miasta. Po drodze albo dojdzie się do szkoły, albo dotrze na centralny plac miejski, skąd należy skierować się ulicą Świdnicką w stronę szkoły. Przed powrotem do szkoły należy zgłosić się na metę i oddać kartę startową.

W razie jakiegokolwiek wypadku na terenie zawodów należy zgłosić się do najbliższego PK, skąd zostanie wezwana pomoc.

organizatorzy zapewniają

  • schronienie w szkole na wypadek deszczu,
  • ciepłe napoje i zupę po ukończeniu zawodów,
  • wodę mineralną,
  • dostęp do strzeżonej szatni,
  • możliwość korzystania z WC,
  • możliwość korzystania ze szkolnego bufetu, stołówki i grilla (do upieczenia należy zabrać własny prowiant lub można go kupić na miejscu),
  • możliwość korzystania z kiermaszu ciast, książek i łamigłówek,
  • możliwość udziału w konkursach łamigłówkowych i sportowych,
  • możliwość wysłuchania koncertu i obserwowania pokazów artystyczno-sportowych,
  • dyplomy uczestnictwa dla każdej szkoły,
  • upominki dla zwycięzców konkursów sportowych i łamigłówkowych,
  • dyplomy i nagrody dla zwycięzców Marszu w każdej kategorii.

zwycięzcy

Zwycięski patrol z każdej kategorii uczniowskiej zdobywa dla swojej szkoły prawo do wystawienia 3 patroli na turystyczny marsz na orientację „Orientuj się i licz” w Łodzi, który odbędzie się 9 października 2010. W razie rezygnacji z wyjazdu nagroda przechodzi na patrole z kolejnych miejsc w danej kategorii. Organizatorzy pokrywają koszty przejazdu i wpisowego. Po zawodach zaplanowano zwiedzanie Centrum Nauki „Eksperymentarium” i Manufaktury. Będzie też czas na zjedzenie ciepłego posiłku. Wyjazd na zawody nastąpi o godzinie 6.00 spod wrocławskiego Aquaparku (łącznik między ulicą Borowską i Ślężną od strony zjeżdżalni). 

komunikat techniczny do pobrania

ZałącznikWielkość
Microsoft Office document icon komunikatSobotka.doc54 KB