Memoriał Urszuli Marciniak

Te otwarte zawody w rozwiązywaniu łamigłówek diagramowych organizowane są przez FMW, IM UWr we współpracy z Wydawnictwem Logi. Mają na celu upamiętnienie i kontynuowanie dzieła Urszuli Marciniak - szerzenia i popularyzowania logicznego myślenia i podniesienia kultury matematycznej wśród Polaków.

Zwycięzcy kategorii "licealiści" i "dorośli" (po porównaniu wyników we wszystkich regionach) mogą brać udział w Mistrzostwach Polski w Łamigłówkach organizowanych przez Fundację Rozwoju Matematyki Rekreacyjnej Sfinks z pominięciem eliminacji internetowych. Zwycięzcy Mistrzostw Polski biorą udział w Mistrzostwach Świata w Łamigłówkach organizowanych przez World Puzzle Federation

Do zawodów można się przygotować, rozwiązując zadania z zeszytów i stron internetowych wydawnictwa Logi, natomiast diagramy zadań z Mistrzostw Polski można znaleźć tutaj.

W roku 2024 memoriał rozgrywany będzie (niezależnie od Dolnego Śląska) także:

 • na Mazowszu (organizowany przez CLV Liceum Ogólnokształcące w Warszawie) - strona zawodów
 • na Lubelszczyźnie (organizowany przez Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS) - strona zawodów
 • na Podlasiu (organizowany przez Centrum Popularyzacji Matematyki SIGNUM działające przy Wydziale Informatyki Politechniki Białostockiej) - strona zawodów
 • na Pomorzu (organizowany przez Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego) - strona zawodów
 • w Świętokrzyskiem (organizowany przez Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach) - strona zawodów
 • w Wielkopolsce (organizowany przez Wydział Matematyki i Informatyki UAM w Poznaniu) - strona zawodów

 

Regulamin zawodów dolnośląskich zamieszczamy na dole tej strony.

 

o Uli Marciniak

Ula urodziła się w Warszawie 24 III 1977 roku. Ukończyła studia matematyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Była też zamiłowaną poetką, designerką, fotografką i podróżniczką. Od dzieciństwa uwielbiała wymyślać dla innych zagadki, łamigłówki, puzzle, rebusy i gry planszowe. Swoją pasją chciała się dzielić ze wszystkimi. Dwa lata po studiach założyła wydawnictwo Logi i rozpoczęła cykliczne wydawanie początkowo zeszytów z obrazkami logicznymi, a wkrótce szerokiej gamy łamigłówek logicznych w formie papierowej i elektronicznej. Firma okazała się sporym sukcesem. Ula prowadziła ją z wielką pasją. Swoimi zeszytami sponsorowała niezliczoną ilość szkolnych konkursów, a egzemplarze archiwalne wysyłała do... zakładów karnych. Egzemplarze "Obrazków logicznych" i "Logi-mixów", które wyszły spod Jej ręki, od samego początku otrzymywali także laureaci wszystkich konkursów organizowanych przez Fundację Matematyków Wrocławskich.

O swojej działalności pisała tak: Urodziłam się w czasach, kiedy nie było internetu, a łamigłówek w kioskach było naprawdę niewiele. Trzeba więc było wymyślać samemu! Studiowałam matematykę na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie można było na co dzień mieć do czynienia z logiką, zadaniami, główkowaniem, więc - choć nie byłam najlepszą studentką - to okres studiów wspominam bardzo miło. W 2003 roku pracowałam w ówczesnym Generali, a w wolnym czasie rozwiązywałam obrazki logiczne. Miałam zawsze dużo zagranicznych gazetek z łamigłówkami, które z wszelakich podróży przywoził mi mój tata. Zaczęłam patrzeć jakie mają tytuły, okładki, środki, papier, ceny... Zaczęłam kalkulować i projektować. Tak więc gdy w Generali objęły mnie zwolnienia grupowe, to ucieszyło mnie to niezmiernie i tak oto znalazłam się w Urzędzie Gminy Bielany w Warszawie i zarejestrowałam LOGI. Do dziś LOGI jest moją miłością i moją pasją. Stale staram się tę firmę rozwijać i udoskonalać. Staram się utrzymywać miesięczniki na wysokim poziomie, zarówno merytorycznym, jak i jakościowym (gruby, dobrej jakości papier, lakierowana okładka i sprawdzona drukarnia). Oczywiście zawsze z niecierpliwością czekam na Wasze komentarze i opinie i cieszy mnie każde miło słowo, które od Was otrzymuję. Dziękuję, że jesteście ze mną na dobre i na złe :)

Wspólnie z Ulą planowaliśmy organizację w 2016 roku I Mistrzostw Dolnego Śląska w Łamigłówkach. Niestety w czerwcu 2016 roku pokonała ją bezlitosna choroba. Ula odeszła w wieku zaledwie 39 lat - do końca kreatywna, szlachetna i piękna. Jej dzieło jest nadal kontynuowane przez rodzinę i przyjaciół z pożytkiem dla nas wszystkich.
Zobacz też prezentację na dole strony oraz wysłuchaj audycji Magdaleny Merty w PR poświęconej Uli Marciniak i Memoriałowi.

 

regulamin Memoriału na Dolnym Śląsku

 1. Konkurs organizowany jest dla upamiętnienia Urszuli Marciniak - założycielki pierwszego specjalistycznego wydawnictwa łamigłówkowego w Polsce - LOGI.
 2. Organizatorem zawodów we Wrocławiu jest Fundacja Matematyków Wrocławskich we współpracy z wydawnictwem Logi.
 3. Udział w Memoriale jest bezpłatny i otwarty.
 4. Uczniowie biorą udział w zawodach tylko za pośrednictwem szkół, w których odbywa się etap eliminacyjny. Mogą wziąć w nim udział także nauczyciele i rodzice.
 5. Inne osoby dorosłe mogą wziąć udział w eliminacjach on-line, wysyłając indywidualne zgłoszenie przez formularz na stronie organizatora.
 6. Zawodnicy startują indywidualnie w jednej z kategorii:
  a) Młodzicy - uczniowie klas 3-5 SP,
  b) Juniorzy - uczniowie klas 6-8 SP,
  c) Licealiści - uczniowie klas 1-4 szkół średnich,
  d) Dorośli - studenci, nauczyciele, rodzice i inni miłośnicy łamigłówek.
 7. Eliminacje przeprowadzane w szkołach polegają na rozwiązaniu zestawu zadań przesłanych przez organizatorów w czasie 45 min. w warunkach kontrolowanej samodzielności.
 8. Za rozwiązanie każdego zadania można otrzymać 4 pkt.
 9. Szkolni koordynatorzy przesyłają w określonym terminie wyniki do organizatora.
 10. Po przesłaniu wyników przez szkoły ustalany i ogłaszany jest próg kwalifikacji do finału, a lista zakwalifikowanych jest publikowana jest na stronie www zawodów.
 11. Zadania eliminacyjne i półfinałowe to łamigłówki diagramowe typu: piramidy (wieżowce), lampki, wielokropki, łamigłówki architekta, kakuro, sudoku (klasyczne lub zmodyfikowane) i inne. Wszystkie zadania zawierają instrukcję rozwiązywania.
 12. Limity miejsc w finale dolnośląskim w poszczególnych kategoriach wiekowych wynoszą:
  a) Młodzicy 100 osób
  b) Juniorzy 150 osób
  c) Licealiści 100 osób
  d) Dorośli 50 osób.
  Limity te mogą zostać nieznacznie zmienione w zależności od uzyskanych w danej kategorii wyników.
 13. Finał rozgrywany jest w sobotę przypadającą w tygodniu rocznicy urodzin Urszuli Marciniak.
 14. Rozgrywki finałowe składają się z trzech 45-minutowych rund o rosnącym stopniu trudności oraz Wielkiego Finału. Pomiędzy rundami są 15-minutowe przerwy, a przed Wielkim Finałem - przerwa co najmniej 60-minutowa.
 15. Zadania finałowe mogą zawierać rozmaite łamigłówki diagramowe, algebrafy i zadania logiczne, w tym łamigłówki geometryczne, topologiczne lub strategiczne. Poziom trudności zadań w Wielkim Finale jest istotnie wyższy od poziomu rund 1-3.
 16. O Ile nie ogłoszono inaczej (np. w wypadku uzdalnienia finału), finalistą jest osoba zakwalifikowana do zawodów finałowych, która weźmie w nich udział (bez względu na uzyskany wynik). Wszyscy finaliści otrzymują dyplomy i upominki.
 17. Do Wielkiego Finału wchodzi dziesięciu najlepszych zawodników w każdej kategorii. O kolejności decyduje suma punktów z rund 1-3. Decyzją jurorów liczba finalistów może zostać nieznacznie zmieniona.
 18. Wielki Finał składa się z jednej 45-minutowej rundy. O miejscu w klasyfikacji końcowej decyduje liczba punktów uzyskanych w Wielkim Finale, a w razie remisów - łączna liczba punktów w rundach finałowych. Jury może też zarządzić dogrywkę w gronie laureatów.
 19. Uczestnicy Wielkiego Finału otrzymują dyplomy i nagrody rzeczowe.
 20. Zwycięzcy Memoriału w kategorii "licealiści" lub "dorośli" (po porównaniu wyników we wszystkich regionach) kwalifikują się z dziką kartą do Mistrzostw Polski w Łamigłówkach (które odbywają się w maju w Wraszawie).
 21. Zawodnik może podpisać pracę dowolnym pseudonimem, ale dyplom będzie wystawiony na te same dane i nie będzie mógł być zmieniony. Nazwiska finalistów wraz z afiliacją i wynikiem finału są ogłaszane na stronie www zawodów.

Przetwarzanie danych osobowych
Organizatorzy nie przechowują ani nie przetwarzają żadnych danych osobowych uczniów uczestniczących w konkursie. Zgody rodziców na udział w konkursie oraz publikację nazwisk i wyników finalistów przechowują nauczyciele w macierzystych szkołach. Nauczyciele i zawodnicy dorośli, wysyłając zgłoszenie do konkursu, wyrażają zgodę na przetwarzanie ich danych zgodnie z klauzulą informacyjną RODO.

kontakt

Małgorzata Mikołajczyk
e-mail: mikolaj@math.uni.wroc.pl
tel. 713361085 lub 713757416

sponsorzy

 

ZałącznikWielkość
Office presentation icon ula_marciniak.pps5.81 MB