organizatorzy zawodów:
Pracownia Dydaktyki i Popularyzacji Matematyki IM UWr
Katedra Dydaktyki Sportu AWF Wrocław
Dolnośląski Związek Orientacji Sportowej
Fundacja Matematyków Wrocławskich
Zespół szkół nr 3 we Wrocławiu
miejsce:
Park Tysiąclecia na Nowym dworze we Wrocławiu
Baza zawodów jest usytuowana na boisku asfaltowym za budynkiem ZS nr 3 (ul. Szkocka 64, Wrocław).
termin:
sobota 30 IX 2023, godz. 10
sekretariat zawodów czynny od 8:30
dojazd:
komunikacją miejską do przystanku "Szkocka" na Gądowiance (autobusy 119, 124, 126, 134, 136 lub 143), dalej dojście ul. Szkocką ok. 15 min (we Wrocławiu wszyscy uczniowie korzystają z komunikacji miejskiej za darmo)
harmonogram:
otworzenie sekretariatu zawodów - godz. 8:30
otworzenie zawodów - godz. 9:30
start zawodów - godz. 10:00
zwinięcie startu - godz. 12:15
zwinięcie punktów kontrolnych - godz. 14:00
zwinięcie mety zawodów - godz. 14:15
ogłoszenie wyników zawodów - ok. godz. 14:30
rodzaj zawodów:
piesze, turystyczne, trzyosobowe, scorelauf, czyli „biegaj i licz”
Scorelauf [czytaj: skorelauf] oznacza, że obowiązuje zasada dowolnej kolejności potwierdzania punktów kontrolnych (PK). Każdy PK ma przypisaną wartość liczbową, która jest jednocześnie liczbą punktów, jakie zespół otrzymuje za jego potwierdzenie. Potwierdzenie można otrzymać po dotarciu na PK wszystkich członków drużyny. Wartość PK jest podana na mapie obok okręgu oznaczającego dany PK. Im dalej od startu i mety PK jest położony i im trudniejsza jest jego lokalizacja, tym większą posiada wartość punktową (np. PK oddalony 300 m od startu, usytuowany na skrzyżowaniu ścieżek ma wartość 35 pkt, zaś PK oddalony o 2 km od startu, usytuowany z dala od drogi w małym obniżeniu ma wartość 65 pkt).
mapa:
„Park Tysiąclecia” wielobarwna wg symboli ISOM (międzynarodowych znaków stosowanych na mapach do biegów na orientację), skala 1:7500, warstwice ciągłe co 2 m, autorzy: Krzysztof Miaśkiewicz, Wojciech Dwojak (2022), Piotr Cych (2023). Format A4. Mapa nie jest zabezpieczona przed wilgocią, więc w razie (nieprzewidywanego bynajmniej) deszczu nie należy wyjmować jej z foliowej koszulki. Na mapie na czerwonymi krzyżykami zakreślono tory kolejowe, po których zabrania się chodzenia i ich przekraczania! Kolor zielony (khaki) oznacza obszary prywatne z zakazem wstępu dla uczestników.
charakterystyka terenu:
Teren zawodów obejmuje zarówno część zalesioną Parku położoną na zachód od rzeki Ślęzy, jak i łąki stanowiące tereny spacerowe i rekreacyjne położone na wschód od rzeki, a na zachód od torów kolejowych. Od zachodu teren zawodów jest ograniczony obwodnicą autostradową Wrocławia. Uczestników obowiązuje bezwzględny zakaz przebywania w terenie zawodów przed startem (godz. 8-10) i po zakończeniu udziału (do godz. 14.00). Teren charakteryzuje się gęstą siecią dróg i ścieżek oraz zmienną przebieżnością. W terenie jest bardzo sucho ze względu na znikome opady deszczu w ostatnich miesiącach, jednakże trawy są mokre ze względu na poranną rosę utrzymującą się w październiku w zacienionych miejscach przez cały dzień. Sugeruje się założenie butów o podwyższonej odporności na przemakanie lub założenie worków foliowych na skarpety. Po zakończeniu marszu warto przebrać się w suche skarpety i buty. Teren zawodów rozdziela rzeka Ślęza. Mimo że znajduje się w niej niewiele wody, obowiązuje bezwzględny zakaz przechodzenia przez rzekę w bród! Jedynym dozwolonym miejscem przekraczania rzeki są most i mała, metalowo-betonowa kładka przeznaczona dla ruchu pieszego znajdująca się w środkowej części mapy.
długości tras:
W zależności od kategorii, mierzone w linii powietrznej wg optymalnego wariantu pokonania trasy z ominięciem przeszkód nie do przejścia (tereny prywatne, rzeka, ogrodzenia itp.) wraz z punktami X i Y:
limit czasu i limit spóźnień:
młodzicy - 60 minut, pozostałe kategorie - 90 minut
W tym czasie trzeba powrócić na metę, rozwiązać zadania i wpisać odpowiedzi na kartę startową. Przekroczenie limitu czasu powoduje:
Czas mierzony jest z dokładnością do minut.
start:
Oznaczony jest na mapie trójkątem. W terenie usytuowany jest w odległości ok.800 m od bazy zawodów (10 min marszu) w okolicach ronda przy skrzyżowaniu ulic Strzegomskiej i Granicznej. Dojście do startu z bazy zawodów po wale wzdłuż rzeki Ślęzy oznakowane jest kolorową bibułą. Przy dojściu na start należy zachować rozwagę, Zawodnicy przekraczają wąski uskok przy rzece, a następnie tory kolejowe (na strzeżonym przejściu ze szlabanami). Uczula się zawodników na zwrócenie uwagi na przejeżdżających rowerzystów i kierowców samochodów. Miejsca te patrolują w czasie zawodów nauczyciele, straż miejska i policja. Zegar na starcie pokazuje minutę wejścia do pierwszego boksu startowego i wyprzedza czas właściwy o 2 minuty. Patrol, który nie zjawi się na starcie w wyznaczonym czasie, zostaje zdyskwalifikowany. Na starcie patrol otrzymuje mapę z zaznaczonymi PK oraz zadania do rozwiązania.
meta:
Oznaczona jest na mapie podwójnym okręgiem. W terenie usytuowana jest nad rzeką Ślęzą w odległości ok. 100 m od startu, ale po przeciwnej stronie rzeki. Czas pokonania trasy liczony jest dla ostatniego członka zespołu przekraczającego linię mety. Na mecie należy oddać kartę startową. Patrol, który wyruszył ze startu, musi bezwzględnie zgłosić się na mecie i zwrócić kartę, nawet jeśli rezygnuje z udziału w klasyfikacji. Musi się też zgłosić na metę, jeśli po starcie zgubił kartę startową. To bardzo ważne, żebyśmy wiedzieli, czy nikt nie zgubił się. Po zakończeniu marszu należy wrócić na teren bazy zawodów (dojście oznakowane jest kolorową bibułą). Po godz. 14 meta zostanie usunięta. Spóźnione patrole zgłaszają się wówczas do sekretariatu w bazie zawodów i tam oddają kartę startową.
punktacja:
W przypadku jednakowej liczby punktów o kolejności patroli decyduje czas pokonania trasy. Jeśli czas też jest jednakowy, o kolejności decyduje lepszy bilans zadań terenowych i matematycznych. Interpretacja terminu "lepszy bilans" należy do jury. Patrol, który zgubi kartę startową, zostaje zdyskwalifikowany.
punkty kontrolne (PK):
Na mapie oznaczone są czerwonymi okręgami. Środek okręgu jest właściwym miejscem usytuowania PK w terenie. Punkt kontrolny zawsze znajduje się na konkretnym elemencie terenowym oznaczonym na mapie. W terenie PK to aluminiowy stojak z perforatorem, dodatkowo wyposażony w trójścienny biało-pomarańczowy lampion o wymiarach 30 cm × 30 cm. Oznaczenia PK na karcie startowej dokonuje się przez perforację tej karty w odpowiedniej rubryce. W przypadku stwierdzenia błędnego potwierdzenia PK istnieje możliwość potwierdzenia właściwego PK w kratce rezerwowej (oznaczonej na karcie startowej literą R). W polu tym należy wpisać właściwy numer PK i przekreślić błędną perforację. Nie wolno dokonywać dwukrotnego potwierdzenia na karcie w tym samym polu. Potwierdzenie takie zostanie uznane za nieważne. Uczestnicy sami podejmują decyzję, czy chcą potwierdzić dany punkt kontrolny i w którym polu oraz kiedy chcą skorzystać z pola rezerwy, a także sami dokonują perforacji karty.
zakończenie:
Wyniki nieoficjalne wywieszane są na bieżąco w bazie zawodów. Oficjalne zakończenie Marszu przewidziane jest ok. godz. 14:30. O godz. 14:00 punkty kontrolne zostaną usunięte, kontynuowanie marszu nie będzie więc miało sensu. Należy wówczas bezzwłocznie udać się na metę, a po jej usunięciu - do bazy zawodów i zwrócić kartę startową.
wypadki:
W sekretariacie zawodów znajduje się apteczka i dyżuruje patrol sanitarny. Tam należy się zgłosić w razie kłopotów zdrowotnych. W razie wypadku w lesie, należy zgłosić się do najbliższego PK, skąd zostanie wezwana pomoc.
zagubienia osób i mienia:
Zawodnicy, którzy nie potrafią odnaleźć się w terenie, nie powinni panikować. Mają oni trzy sposoby na bezpieczne dotarcie do mety:
Przed powrotem do bazy zawodów należy bezwzględnie zgłosić się na mecie i oddać kartę startową.
Wszystkie rzeczy zagubione lub znalezione należy zgłaszać w sekretariacie zawodów. Tam rzeczy odnalezione będą czekały na właścicieli. Rzeczy nieodebrane podczas zawodów będą przez tydzień czekały na portierni Instytutu Matematycznego UWr (czynna całą dobę, tel. na portiernię 713757414).
ważne uwagi końcowe:
organizatorzy zapewniają:
Niezbędnik dla tych, którzy startują pierwszy raz, czyli co trzeba zrobić przed startem